Не всеки градинар има възможност всяка година да засаждат картофите на различно място в градината си. Тази градинска култура не трябва да се отглежда няколко поредни години в едни и същи лехи. Но дори и в този случай можете да получите добра реколта: клубените ще бъдат големи и вкусни. Най-важното е правилното обработване и подхранване на изтощената почвена покривка през есента. За целта ще ви е необходим пясък и пепел.
Какво да направите след прибиране на реколтата от картофи?
Важно е да се разбере, че през септември почвата в картофените лехи е изключително изтощена. В случая се наблюдава липсва хранителни вещества и микроелементи. В допълнение, почвата вероятно не е с най-добрата консистенция.
Коригирането на ситуацията е съвсем просто. За да направите това, трябва да добавите пясък към почвената покривка. Една кофа насипен компонент е достатъчна за всеки квадратен метър.
През есента пепелта почвата в картофените лехи трябва да се подхрани и с пепел. Неизгорелите остатъци от дърво и растения са отличен източник на калий. За квадратен метър площ ще са необходими 100 грама пепел.
И ако сеете и зелени торове (например синап), тогава състоянието на почвената покривка ще се подобри значително.
Ако всички горепосочени процедури се извършват през есенните месеци, тогава почвата в картофените лехи ще стане достатъчно рохкава. Хранителните дефицити могат да бъдат предотвратени. В случая следващият летен сезон със сигурност ще бъде свързан с изобилна и висококачествена реколта от вкусния зеленчук.
Повечето градинари оставят здрави грудки от предишната реколта за пролетно засаждане. Въпреки това, сортовите свойства на грудките се влошават с всеки нов цикъл, така че за да получите наистина добър резултат, е необходимо да подновявате посадъчния материал на всеки няколко години, като заложите на висококачествени сортови грудки. Този подход ви позволява да разчитате на поне десетократна реколта, тоест една засадена кофа със семенен материал носи най-малко десет кофи с грудки през есента.
Когато избирате сорт, внимателно проучете неговите характеристики и свойства. Ранните сортове не са подходящи за зимно съхранение, но те ще ви зарадват с млади грудки в началото на лятото. Средно сезонните и късните сортове са подходящи за съхранение в мазето. Обърнете внимание на зонирането и изберете сортове, подходящи за вашия климатичен регион. Именно те ще дадат най-голям добив в условията на вашия район.
Само здрави грудки са подходящи за засаждане. Те се отличават с:
- чиста гладка кожа;
- среден размер;
- еластична кожа, без признаци на отпускане;
- със запазена повърхност, без следи от увреждане от гризачи или насекоми;
- без признаци на гниене и други заболявания;
- без неприятна или нехарактерна миризма.
Още: Прибиране на картофите - кога и как се прави, за да издържат цяла зима